Szkoła w kwakrom

Pozytywna zmiana

W szkole podstawowej w Kwakrom pracowaliśmy od ponad dwóch lat. Dzięki naszemu programowi Duafe Sisterhood otaczamy opieką młode nastolatki między 11-17 rokiem życia, organizując spotkania edukacyjne oraz praktyczne warsztaty biznesowe. W dbałości również o ich zdrowie psychiczne, uczymy je jak mogą zatroszczyć się o siebie. Często wchodząc w życie danej szkoły, jako fundacja Start from Ghana jesteśmy dosłownie zasypywani listą próśb o pomoc, bo potrzeby piętrzą się dosłownie z każdej strony. Nie łatwym jest nawigować przez takie przeszkody, bo często potrzeby wydają się wręcz tak prozaiczne, a naturalną reakcją byłoby na nie odpowiedzieć. Jednak doświadczenie już nas nauczyło, żeby nie składać szkołom absolutnie żadnych obietnic. W pierwszej kolejności należy skupić się na zadaniu przypisanym do naszego projektu, a szkole bacznie się przyglądać.
Szkoła w Kwakrom mimo, że mieści się na końcu świata, z dala od wszystkiego, co cywilizacją można by nazwać i z górą potrzeb, zdawała się być bardzo spokojna oraz zaangażowana z naturalną inicjatywą niosła pozytywną zmianę w ich społeczności. Dla naszej fundacji jest to bardzo ważny aspekt jeśli chodzi i jakąkolwiek współprace. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się zorganizować wspólnie kilka społecznych inicjatyw ale biznesowe warsztaty cieszyły się największą popularnoscią. Natomiast program dla nastolatek zaowocował otwartością dziewczyn, do tego stopnia, że zaczęły się dzielić bardzo personalnymi wyzwaniami przez jakie przechodzą. Przy wsparciu terapeutycznym oraz naszego lokalnego zespołu, mogliśmy zapobiec kilku trudnym doświadczeniom, a także zaoferować im merytoryczne wsparcie w kilku poważnych sytuacjach. Finalnie w listopadzie nasz program dobiegł końca, a dzięki naszej wieloletniej współpracy z organizacją Rotary Club, mogliśmy również pozostawić po sobie pozytywną zmianę w szkole. To nie jest typowy sposób w jaki działamy, ale w tym wypadku nadarzyła się ku temy wyjątkowa sposobność.
Szkoła w Kwakrom została wyposażona w konkretne rzeczy tj:

- podłączenie do studni z bieżącą wodą
- udało nam się oddać do użytku kompleks sanitarno-higieniczny z toaletą dla nauczycieli i uczniów
(było to ważne dla nastolatek, które mogą z nich korzystać szczególnie podczas menstruacji)
- wyposażyliśmy sale lekcyjne w 25 sztuk szkolnych ławek
- zamontowaliśmy wiatraki w dwóch klasach
- zakupiliśmy książki do lokalnej biblioteki i 3 laptopy

Uroczysty dzień uhonorowała swoją
obecnoscią, posłanka do sejmu i przestawiciele instytucji rządowych.

To był wyjątkowy moment i bardzo ważna chwila pozytywnych zmian, przede wszystkim poprawy warunków funkcjonowania dla uczniów i nauczycieli w szkole w Kwakrom.
Wiele tak znaczących momentów zarówno na poziomie edukacyjnym jak i pomocy nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców i fundatorów. To dzięki nim serce naszej fundacji bije zdecydowanie mocniej, a niesienie zmiany i wsparcia ma praktyczny wymiar.