Cape Cost
Cape Coast to miasto położone na wybrzeżu Ghany, około 150 km na zachód od stolicy kraju, Akry.
"Z jednej strony przepełnione głębokim smutkiem, z drugiej to właśnie tu rozpoczęła się historia większości Afroamerykanów" - mówił Barack Obama podczas odwiedzin w Cape Cost.
Cape Coast ma bogatą historię, związaną z handlem niewolnikami i kolonizacją przez europejskie mocarstwa. Miasto było jednym z głównych portów handlowych niewolnikami na zachodnim wybrzeżu Afryki i stało się ważnym centrum kulturalnym i politycznym. Dziś Cape Coast to miasto pełne życia, z pięknymi plażami, restauracjami i barami, gdzie można spróbować tradycyjnej kuchni ghańskiej. Jednym z najważniejszych zabytków w Cape Coast jest zamek, który pełnił rolę magazynu handlu niewolnikami.
Historia Zamku w Cape Cost
Zamek został zbudowany w XVII wieku przez Holendrów jako forteca, a później został przejęty przez Brytyjczyków i przekształcony w składnicę handlu niewolnikami. Zamek w Cape Coast jest budowlą o charakterystycznej architekturze, zbudowaną z piaskowca i czerwonej cegły. Z zewnątrz budowla wygląda na imponującą fortecę, z grubymi murami i wieżami obronnymi. Wewnątrz zamku znajdują się sale audiencyjne, magazyny i sale tortur.

Zamek w Cape Coast jest związany z historią handlu niewolnikami, który był jednym z najważniejszych elementów handlowych Afryki w XVIII i XIX wieku. Zamek był jednym z głównych ośrodków handlu niewolnikami na zachodnim wybrzeżu Afryki. Niewolnicy byli przetrzymywani w niewielkich pomieszczeniach na terenie zamku przed transportem na Zachód, gdzie byli sprzedawani jako niewolnicy.

Dziś zamek w Cape Coast jest jednym z najważniejszych zabytków Ghanie i ważnym miejscem pamięci narodowej. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest popularnym miejscem turystycznym. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum, które prezentuje historię handlu niewolnikami. Jedną z najbardziej znanych części zamku Cape Coast, którą można dziś odwiedzić, są tzw. "Drzwi bez powrotu", które wyprowadzały niewolników z zamku na statki wyruszające na zachód. Ich podróże statkiem mogły trwać kilka miesięcy, a około 15% niewolników ginęło na pokładzie. Przypuszcza się, że około 12 milionów niewolników zostało wysłanych z Afryki, z których miliony zmarły w tym procesie. Zamek Cape Coast Castle w Ghanie był stacją drogową w największej i najciemniejszej w historii przymusowej migracji ludzi.
Cape Cost
Rajska przystań
Urocze bungalow, prysznic pod chmurką i widok na ocean. Wszystko to znajduje się w rajskim Oasis Beach Resort.
Resort został założony przez niemiecko-turecką parę w 2001 roku, obecnie oferuje zakwaterowanie dla podróżujących z niskim budżetem, jak również dla biznesmenów, rodzin i turystów. Ośrodek znajduje się w Victoria Park w Cape Coast.
Na terenie Oasis Beach Resort znajduje się dużo zieleni, miejsc do wypoczynku i relaksu. W bungalow znajdują się łóżka z kamienia, które z pewnością dają ulgę i uczucie chłodu podczas ghańskich upałów. O poranku można z przyjemnością wypić kawę z widokiem na piętrzące się fale. Bajka!