Czyste źródło

Sercem każdej społeczności jest woda: wielka jak morze albo mała jak źródełko. Chce być jak woda - wystarczająca silna, by utrzymać statek , ale tak słaba by przelecieć przez palce.
Już przedszkolaki z Janusz Korczak Day Care Center wiedzą, że wodę należy oszczędzać. Czy jednak sama wiedza powoduje stałą zmianę postaw? Średnio w Polsce każdy z nas zużywa w codziennym życiu około 150 litrów wody na dobę, z czego 1/5 zużywamy spłukując toaletę. W krajach globalnego południa ta ilość wody musi wystarczyć na cały dzień do czynności takich jak pranie, gotowanie, sprzątanie, mycie i picie etc.

Problem dostępu do wody przekłada się bezpośrednio na:

  • stan zdrowia społeczności, a szczególnie dzieci - choroby biegunkowe zabijają więcej dzieci niż AIDS czy malaria, a dałoby się je łatwo ograniczyć, podnosząc poziom higieny poprzez dostęp do czystej wody i regularne mycie rąk
  • biedę i brak żywności- wydatki na wodę stanowią znaczna cześć budżetu domowego, przez co brakuje funduszy m.in na edukacje dzieci, opiekę zdrowotną, lepszą żywność, czy inwestycje w rozwój.
Zaopatrzenie w wodę pitną i urządzenia sanitarne w Ghanie napotyka na szereg wyzwań. Infrastruktura wodno-sanitarna jest niewystarczająca zwłaszcza na obszarach wiejskich. Ograniczony dostęp do podstawowych zbiorników bezpiecznej wodny pitnej, przerwy w dostawie wody, bardzo ograniczony dostęp do urządzeń sanitarnych to tylko niektóre z wyzwań, z którymi na codzień mierzą się mieszkańcy Duadze.
Dokładnie rok temu, w samym epicentrum pandemii przy ogromnym wsparciu międzynarodowej organizacji Rotary Club wyremontowaliśmy lokalną klinikę, która świadczy usługi medyczne tysiącom mieszkańców na terenach wiejskich w centralnej części Ghany. Klinika wyposażona jest w oddział wewnętrzny i położniczy, niezbędny asortyment i wystarczający zapas lekarstw oraz specjalny ambulans, który może dojechać do pacjenta w nagłych przypadkach.

Wykwalifikowany personel, który do tej pory musiał dojeżdżać do pracy, przez co nie był dostępny w kluczowych sytuacjach dostał do dyspozycji część mieszkalną i gospodarczą. Dzięki temu świadczy usługi nieodpłatnie i jest do dyspozycji przez cały tydzień bez przerwy.
W tym roku projekt został kontunouwawny i klinika została wyposażona w studnie głębinową, która ma system centralny podłączony do kliniki. Jako jedno z niewielu miejsc w wiosce klinika ma dostęp do bieżącej wody. Dzięki czemu personel ma możliwość wykonywania swojej pracy w komfortowych warunkach. Może to robić sprawnie i bez żadnych przeszkód. Wcześniej nie było żadnego zbiornika wodnego na terenie centrum medycznego, a po wodę chodzono do najbliższej wioski i przetrzymywano w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach.
Kilka dni temu położna Erika, odebrała poród 5kg dziecka. Jej wdzięczność za bieżącą wodę sprawiła, że napłynęły nam łzy do oczu. Nie mamy słów by wyrazić jak bardzo dziękujemy za tak efektywną współpracę z Rotary Club Accra South, która w całości sfinansowała wykop, instalacje i podłączenie wody do kliniki.
Całościowy koszt podłączenia studni to około 18.000 PLN