Duafe Sisterhood

"Żadna dziewczyna nie powinna przegapić szkoły i szansy na lepszą przyszłość z powodu okresu."
Od kilku lat w Start from Ghana Foundation realizujemy jedną misję - zapewnienie dziewczynom z mniejszymi szansami edukacyjnymi równego dostępu do wiedzy i środków higienicznych. Niestety, na terenach wiejskich co trzecia dziewczyna opuszcza ponad trzy miesiące nauki szkolnej z powodu braku dostępu do środków higienicznych.

Pomysł na projekt Duafe Sisterhood narodził się kilka lat temu, gdy zakładaliśmy przedszkole w niewielkiej wiosce Duadze. W trakcie tego pięknego procesu towarzyszyła nam liczna grupa kobiet i młodych dziewczyn. Stopniowo nawiązałyśmy bliskie relacje i odkryłyśmy trudności, z jakimi codziennie borykają się nastolatki. Brak miejsca, w którym mogą swobodnie rozmawiać o swoich potrzebach, rozwijać swoje zainteresowania i mieć dostęp do produktów higienicznych.

A dlaczego projekt nazywa się Duafe Sisterhood? Słowo "Duafe" symbolizuje jeden z ghańskich symboli Adinkra, który pojawia się w biżuterii i modzie. Opowiada historię kobiecej siły, piękna i troski o siebie oraz higienę osobistą.

W 2019 roku jako zespół SFG postanowiliśmy podjąć działania i stworzyć Kluby Duafe Sisterhood jako zajęcia pozalekcyjne w lokalnych szkołach. Regularne spotkania odbywają się trzy razy w miesiącu na kilku lokalizacjach i cieszą się ogromną popularnością. Zajęcia obejmują cztery bloki tematyczne: higienę osobistą, edukację seksualną, zdrowie psychiczne oraz warsztaty zawodowe.
W tym roku na przełomie maja i czerwca we współpracy z organizacją partnerską ONE SEED po raz
drugi odbyła się konferencja Duafe, która miała miejsce w dwóch lokalizacjach i skupiła ponad 150
dziewczyn z Akry, szkoły Firm Foundation i Duadze, gdzie uczestniczkami były podopieczne fundacji i
dziewczęta z okolicznych miejscowości.
Program konferencji Duafe był niezwykle intensywny i pełen atrakcji. Trzy sesje warsztatowe w trzech blokach tematycznych: "Akcja menstruacja", "Zdrowie psychiczne" i "Edukacja seksualna" miały ogromne znaczenie. Ich celem nie było tylko stworzenie platformy dla dziewcząt, aby mogły swobodnie rozmawiać na ważne tematy, ale również ułatwienie kadrom pedagogicznym otwartej i przystępnej komunikacji z uczniami na te właśnie zagadnienia. Dzięki zaproszonym gościom i wolontariuszkom, reprezentującym organizacje i firmy zajmujące się profesjonalnie tematami higieny i zdrowia psychicznego, mieliśmy dostęp do najświeższych informacji i wiedzy na temat tych obszarów.
Spotkanie zakończyliśmy w niezwykle uroczysty sposób, obdarowując nasze podopieczne wyjątkowymi prezentami. Dzięki hojności naszych darczyńców, każda uczestniczka konferencji otrzymała specjalnie przygotowany pakiet, który składał się z zestawu środków higienicznych (wielokrotnego użytku i podpasek jednorazowych) oraz pięknej broszury edukacyjnej, stworzonej specjalnie na ten wyjątkowy dzień.
Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że jako fundacja SFG możemy wpływać na edukację dziewcząt i normalizować tematy związane z menstruacją i zdrowiem psychicznym. Nasza praca ma ogromne znaczenie dla poprawy jakości życia tych młodych kobiet i otwarcia nowych perspektyw dla ich przyszłości. Dążymy do tego, aby każda dziewczyna miała równy dostęp do wiedzy, środków higienicznych i wsparcia w tych ważnych aspektach jej życia.