Duafe Sisterhood
W tym roku ponownie we współpracy z naszą organizacją partnerską Oneseed ruszyliśmy z niezwykłym Projektem Duafe Sisterhood.
M jak Menstruacja
Jeśli jest jedno słowo, które mogłoby oddać siłę tego miesiąca to będzie to SIOSTRZEŃSTWO.
Początek miesiąca rozpoczęliśmy pierwszym w historii fundacji w Ghanie wydarzeniem fundraisingowym, w celu zbiórki funduszy na program edukacyjny, który w tym roku będzie odbył się w 6 regionach Ghany. To duże przedsięwzięcie, angażujące dość spory team ludzi. Wiemy jak wielką edukacyjną wartość niesie ten program, dlatego zależy nam na najlepszym przygotowaniu i dobrze wyszkolonym zespole wolontariuszy.

Nasze fundarisingowe wydarzenie skupiło ok 30 kobiet z bardzo róznych środowisk, mogliśmy dzielić się wyjatkowymi historiami dziewczyn, ambasadorek naszego programu, które kilka lat temu ukończyły Sisterhood i mogły zaświadczyć jak pozytywny wpływ wywarło to na ich życie, fachowa wiedza w temacie rozwoju ich ciała, dostęp do warsztatów biznesowych, odkrycie wartości jaka tkwi w nich samych i nie podązanie utartym szlakiem wydału piekny owoc.

Dzięki naszym partnerom, uczestniczki wydarzenia mogły wziąć udział w prelekcji o wpływie medycyny ajuwerdyjskiej na zdrowie kobiet w czasie cyklu menstruacyjnego. Dziewczyny odbyły 45 minutową sesję Padla z terenerem, a całość zakończyła się wspólnym posiłkiem.

Na koniec maja przypada Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej i w związku z tym mieliśmy solidne plany. Walka z ubóstwem menstruacyjnym w Ghanie ma wiele wymiarów:

  • brak dostępu do produktów higienicznych
  • niezliczona ilość infekcji na skutek używania brudnych materiałów
  • brak dostępu do sanitariatu
  • lokalne wierzenia, które eliminują kobiety ze społeczności na czas krwawienia
  • wykorzystywanie seksulane

Wiemy, że pracy jest wiele i dlatego wizja naszego programu systematycznie się rozwija.
W ramach partnerstwa z organizacją trenująca nauczycieli OneSeed, skala naszego programu edukacyjnego Duafe Sisterhood nabiera sowitych rozmiarów.

Ruszamy z programem w najdalsze zakątki Ghany, ale co szczególnie nas cieszy, to fakt, że nasz program spotyka się z dużym zainteresowaniem dużych międzynarowych szkół w Akrze. Na przestrzeni tego miesiąca spotkaliśmy się z grupą nastolatek i przeprowadziliśmy prezentacje w 3 szkołach, dotyczące zdrowia menstruacyjnego i psychicznego. Co okazało się dość zaskakujące to, fakt, że potrzeba rozmowy na tematy kobiece jest równie paląca w środowiskch zarówno miejskich jak i wiejskich. Uczennice dzieliły się tym, że tematy wokół zdrowia kobiet niemal nie istnieją w debacie szkolnej, a skala dezinformacji, wstydu, niezrozumienia wokół tego jest ogromna. Tym bardziej cieszymy się, że możemy być pionierami w tym temacie.
Zachęcam Cię do odwiedzienia naszej strony z zakładką 'wesprzyj nas' i przekazania regularnego wsparcia, dla dziewczyn na terenach wiejskich. Dzięki Tobie każdego miesiąca nasze podopieczne mogą otrzymać pakiet higieniczny. Dodatkowo masz możliwość wesprzeć ich umiejętności zawodowe przez finansowanie szkoleń oraz treningów interpersonalnych.