Mali Artyści

Sztuka to miejsce, w którym dzieci uczą się ufać swoim pomysłom, samemu sobie i odkrywać to, co jest możliwe.

– Maryann F.Kohl
Podczas zabawy dzieci wykorzystują wszystkie swoje zmysły, muszą przekazywać swoje myśli i emocje badać otoczenie i łączyć to, co już wiedzą z umiejętnościami i postawami. To właśnie w kontekście zabawy dzieci testują otaczający świat.
Od kilku tygodni w Przedszkolu im. Janusza Korczaka dzieciaki mają niesamowitą okazję obcowania ze sztuką w nowy sposób. Zaprzyjaźniona artystka z Rumuni, Ioana Binica wprowadziła przedszkolaków w znaczenie sztuki w życiu codziennym, angażując wszystkie zmysły, używając prostych materiałów takich jak rośliny, bambus, farby, gąbki i sznurek oraz różnorodnych faktur. Zajęcia plastyczne miały kilka etapów w podziale na grupy. W pierwszym etapie spotkaliśmy się grupami liczącącymi ok. 20-26 uczniów. Grupa starsza pracowała z formą odrysowanej podobizny ich samych, natomiast młodsza grupa miała do dyspozycji materiały z recyklingu (sznurek, bambus) bawiąc się formą plastyczną.

Kolejne spotkanie warsztatowe odbyło się już wspólnie, dzieci miały dowolną formę ekspresji, mogły użyć dowolnych materiałów, które znajdowały się we wspólnej przestrzeni w działaniu z efektami dźwiękowymi muzyki klasycznej. Niemal od razu mogliśmy zobaczyć pozytywny efekt ćwiczenia. Zajęcia plastyczne pomogły im w rozwoju zdolności motorycznych, koncentracji na zadaniu, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. Na koniec ich artystyczna ekspresja przerodziła się w wystawę niezależnych i wspaniałych prac wykonanych przez dzieci, ze świadomością, że każdy jest zdolnym artystą, bo stworzył prawdziwy unikat.
Kreatywność jest kluczowa w życiu dziecka, ponieważ stymuluje rozwój mózgu silniej, niż podążanie utartymi szlakami i trzymanie się reguł. Dzieci uczą się najlepiej poprzez doświadczenia z pierwszej ręki – swobodna zabawa motywuje, stymuluje i wspiera dziecko w rozwoju umiejętności.