Nowa lokalizacja

Sisterhood rośnie!
Kiedy kilka lat temu ruszaliśmy z pierwszym spotkaniem pozalekcyjnego klubu dla dziewczyn, nie przypuszczajaliśmy, że będzie on takim strzałem w dziesiątkę i odpowiedzią na tak wiele pietrzących się potrzeb w społeczności szkolnej. Od 3 lat prowadzimy spotkania dla młodych nastolatek na terenach wiejskich w Ghanie. Spotkania odbywają się we współpracy z lokalnymi szkołami.

Zależy nam na tym, by w szkole istniało już coś na kształt klubu dla dziewczyn, wtedy nasza praca polega na tym by nadać temu strukturę, wesprzeć merytorycznie, praktycznie. Pracujemy jeden na jeden z koordynatorem i wnosimy trochę swieżości w zastaną formę. Prowadzimy spotkania biznesowe, warsztaty tańca, mamy wycieczki edukacyjne do miejsc dziedzictwa narodowego, uczymy o higienie osobistej, zdrowiu psychicznym, wcielamy edukacje seksualną. Dotykamy lokalnych wyzwań z jakimi mierzy się dana społeczność, a naszym flagowym projektem jest konferencja DUAFE dla dziewczyn w której uczestniczki spotykają się poraz pierwszy z członkiniami innych projektów w przeróżnych lokalizacjach i uczymy ich o sile siostrzeństwa.
W lutym dotarliśmy do dwóch nowych lokalizacji: Edumanu i Kwesi Ansah Basic School.


Szkoły wiejskie są często pozostawione same sobie, znajdują się tak daleko od głównej drogi, jakiegokolwiek centrum życia, że rzadko mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie. Jako zespół Start from Ghana stawiamy właśnie na takie lokalizacje, jeśli tylko transport do takich miejsc jest możliwy. Mimo, że zwykle wiąże się to z wieloma wyzwaniami to praca z takimi społecznościami jest niesamowicie wynagradzająca.
Z końcem miesiąca mieliśmy w korczakowskim przedszkolu nie lada niespodziankę. Odwiedziła nas grupa gości z Polski, która była objazdowo w Ghanie. To jest zawsze niezwykła radość dla naszych przedszkolaków kiedy pojawiają się goście bo wtedy mogą zaprezentować specjalny powitalny taniec i usłyszeć liczne historie z najdalszych zakątków świata. Nie obyło się bez wycieczki po wiosce i zapoznanie z lokalnymi tradycjami mieszkańców Duadze. Takie wizyty to dobra lekcja dla obu stron, mówiąca przede wszystkim o wrażliwości kulturowej. Dziękujemy naszym gościom za wizytę, mamy nadzieję,że będą nas mile wspominać.