Święta Bożego Narodzenia

Powszechnym jest stwierdzenie, że święta są dla dzieci. Dla dorosłych jest Nowy Rok. W Ghanie Boże Narodzenie jest świętem kościelnym, natomiast jeśli spytać by o świąteczne tradycje, to takowych brak. No może poza jedną, w Boże Narodzenie je się ryż i kurczaka, byle do syta!
Nasze zachodnie zwyczaje jak śpiewanie kolęd, ubieranie choinki, przyrządzanie 12 świątecznych potraw, nie do końca są tu zrozumiałe, bo niewiele mają wspólnego z lokalną tradycją. To wszystko rozgrywa się raczej w sferze usług i handlu niż domowym zaciszu.

Akra, stolica Ghany jest dużo bardziej kosmpolityczna. Mimo, zewsząd ziejącego gorąca i małych piaskowych tornad, zbliżające się święta można poznać po coraz większej ilości mrugających światełek, którymi przyozdobione są przydrożne bary, sklepiki a z głosników rozbrzmiewaja znane melodie i elektroniczne rytmy.
Święta Bożego Narodzenie kojarzone są z zabawami dla dzieci i obdarowywaniem prezentami. W przedszkolu im. Janusza Korczaka w Duadze, jak co roku przygotowywaliśmy się na ten dzień od kilku tygodni. To wyjątkowy czas, gdzie na chwile mieszkańcy, rodzice naszych podopiecznych i cała przedszkolna społeczność pozostawiają inne ważne zadania i tego dnia przychodzą do przedszkola by zobaczyć specjalnie przygotowany przez ich dzieci występ artystyczny, taneczne zawody, oczywiście nie mogło zabraknąć w repertuarze świąteczne posiłku.
W tym roku mieliśmy u Korczaka wyjątkowego gościa, który złożył rodzicom najlepsze życzenia na czas świąteczno noworoczny, a dzieciom wyręczał prezenty i bynajmniej nie był to Św. Mikołaj… był to Wódz wioski Nana Baah I. Wyjątkowo ciepły i serdeczny człowiek, który ogromnie nas zaskoczył swoją otwartością i naturalną relacją jaką nawiązał z dziećmi. Poczatkowo nieufne i nieco wystraszone maluszki po chwili, zaczęły zbijać piątki z naszym zacnym gościem. Wygląda na to, że ustanowiliśmy nową świąteczną tradycje, szytą na miarę ghańskiej tradycji!
Nie obyło się również bez prezentów, dzieci otrzymały z rąk wodza wioski Nana Baah I torbę pełną dobroci tj.: kolorowanki, przysmaki i okulary, bo te sprawią im nawiększą radość! Oj tak, nasze kochane przedszkolaki lubią się stroić.
Grupa nauczycieli i pracowników przedszkola to zgrana ekipa, która każdego dnia pracuje nad tym aby uśmiech nie schodził z twarzy naszych przedszkolaków. Jestem ogromnie wdzięczna za wysiłek i kreatywność, które włożyli w przygotowanie tego wydarzenia. Z pewnością był to fantastyczny dzień, pełen radości dla naszych podopiecznych i ich rodzin.

A to wszystko działo się dzięki Twojemu wsparciu finansowemu. Bez tego trudno byłoby nam planować i organizować takie wydarzenia jak to więc z całego serca Ci dziękuję <3.
Monika Quarcoo
Dyrektor SFG
z nauczycielami
i pracownikami
przedszkola
im. Janusza Korczaka
w Duadze